Çalışma Durumu
 
 

14 Nisan 2010 İnternet Haftası Etkinlikleri

Üniversitemizde İnternet haftası çerçevesinde düzenlenen panel de internetin doğru kullanımına ilişkin bilgiler verildi. İki oturum halinde düzenlenen panelin 1. Oturumunda KMÜ Bilgi İşlem Daire Başkan Vekili Kerem Gencer “Web Yazılımlarının Zayıflıkları, Karşılaşılabilecek Saldırı Tipleri” başlığı altında internette güvenlik önlemlerini anlatırken, Öğretim Görevlisi Abdurrahman Palalı da “İnternet Tarayıcılarında Yeni Nesil Grafik Teknolojileri” başlıklı bir sunum yaptı.

Panele KMÜ Rektör yardımcıları Prof. Dr. Kemal Esengün ve Prof. Dr. Mehmet Karataş başta olmak üzere akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı. Panelde açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Kemal Esengün “Bilgi ve teknoloji çağında yaşıyoruz. Günümüzde, bilgiye ulaşmada en önemli yollardan birisi haline gelen internetin doğru kullanılması önemlidir. İnternetin zaman geçirme aracı olarak değil ülkemizin gelişimi ve bireylerin bilgi birikimlerini genişletmek için kullanılması gerçek işlevini yerine getirmesini sağlamaktadır.” diye konuştu.
Panelin ardından KMÜ Kütüphane binasında 60 bilgisayar kapasiteli İnternet Erişim Merkezinin açılışı yapan Prof. Dr. Kemal Esengün “Öğrencilerimizin ödevlerini ve araştırmalarını sürdürebilmeleri için bir imkân oluşturmak istedik. Bu amaçla açtığımız erişim merkezimize farklı noktalarda yenileri ekleyeceğiz.” diyerek önümüzdeki süreçte yeni merkezlerin açılacağının müjdesini verdi. 

Etkinliğin öğleden sonra devam eden ikinci oturumunda ise Elektrik- Elektronik Yüksek Mühendisi Hakan Acer “Bilişim Sektöründe İnsan Kaynakları”, “IP Kamera & IP Telefon, Gelecek IP’dir”, Murat Yılmaz “Uzak Alan Ağlar ve Metro Ethernet”, Mehmet Veysi Ayata “Web Sitesi Kullanılabilirliği”, Sadullah Akkuş ise “Google Sadece Bir Arama Motoru değildir” konularında sunum yaptılar.

Etkinliklerdeki Sunular:
 Web Yazılımlarının Zayıflıkları ve Karşılaşılabilecek Saldırı Tipleri
 İnternet Tarayıcılarında Yeni Nesil Grafik Teknolojileri

 Google Servisleri
 Web Sitesi Kullanılabilirliği
 Uzak Alan Ağlar ve Metro Ethernet  - Bay IP'nin Yolculuğu

 

 

20-21 Nisan 2009 İnternet Haftası Etkinlikleri

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Yunus Emre Amfisi’nde düzenlenen panele Başbakanlık E-Devlet Danışma Grubu Başkanı Dr. A. Ramazan Altınok, Başbakanlık e-Devlet Uzmanı Recep Usalan ve konusunda uzman bir çok  konuşmacı katıldı.

İki gün süren etkinlikleri ilgi ile izleyen öğrenciler arasından, ilk gün paneldeki konuşmacılara soru soranlar arasında yapılan bir çekilişte, internet kullanımı, bilgisayar ve teknik donanım araçlarından oluşan hediyeler verildi.

Açılış programında KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, internetin önemi günümüzde internet kullanımı, dünyada ve Türkiye’de internetin yeri, kullanım şekillerinin önemi hakkında bilgi verdi. KMÜ Rektörümüz Prof. Dr. Sabri Gökmen; “Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi olarak internetin etkili kullanımı konusunda yapılan çabaları desteklemekteyiz. İki gün sürecek program kapsamında yapılan etkinlikleri düzenleyen Rektör Yardımcılarımıza, Bilgi İşlem Dairesi görevlilerine, Meslek Yüksekokulu yönetimine, yoğun işleri olmasına rağmen panelimizi onurlandıran Başbakanlık E-Devlet Danışma Grubu Başkanı Dr. A. Ramazan Altınok’a, Başbakanlık e-Devlet Uzmanı M. Recep Usalan’a, diğer panelistlerimize ve bu anlamlı günde paylaşımları ilgi ile takip eden öğrencilerimize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” açıklaması yaptı.

Birinci oturumun yöneticisi KMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karataş’ın panelistleri daveti üzerine E-Devlet Danışma Grubu Başkanı Dr. A. Ramazan Altınok “Türkiye’de ve Dünyada E-Devlet Uygulamaları” konusunda açıklamalar yaptı. İnternetin, sanayi devriminden daha fazla hayatımızı etkilediği; internet kullanımının bilgiye çabuk ulaşmayı sağladığı; bilgiye dayalı zenginliklerin ülkeleri ön plana çıkardığı konularına örnekler vererek açıklık getirdi.

Başbakanlık e-Devlet Daire Başkanı Recep Usalan ise dünya’da yaklaşık 1.6 Milyar insanın internetle iç içe olduğunu belirterek, Türkiye’de internetin 16’ncı yılı oluğunu hem dünyada hem de Türkiye’de internetin dünyaya açılan bir kapı olduğunu ve bilgi paylaşımında her türlü etkinliklerde kullanıldığını belirtti. Krize odaklanırsak gördüklerimizin ve odaklaştığımız konuların yine kriz olacağını; aslında krizin arkasında fırsatları da görmemiz gerektiğini açıkladı.

İkinci oturumun yöneticisi KMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Esengün’ün başkanlığında internetin doğru kullanımı; internet ve bilişim suçlarının anlatıldığı ilk oturumların ardından; ikinci oturumda KMÜ Bilgi İşlem Daire Başkan V Öğr. Gör. Yüksel Çelik “İnternet Programcılığında Asp İle Ajax Teknolojisi” konulu sunum gerçekleştirdi. “İnternet Altyapısı ve Erişim Teknolojileri” konusunda Telekom mühendisi Hatice Burçin Özalp; “Geniş Bant İnternet Erişim teknolojileri” konusunda Öğr.Gör Hakkı Soy sunum yaptılar.

İlk gün sunumların sonunda KMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Esengün’ün tamamen adil şekilde yaptığı çekiliş sistemi ile öğrencilere çeşitli bilgi teknolojileri ürünlerinden oluşan hediyeler verildi.

İnternet Etkinlikleri kapsamında 21 Nisan Salı günü Visual Studio.Net 2008 ile Görsel Programlama ve İnternet Programcılığı etkinlikleri 09.00-15.00 arasında devam etti.

Düzenlenen panel konularının günümüzde popüler, merak edilen konular olmasının ve bunun yanında panelin uygulamaya yönelik bilgiler içermesinin, dinleyici katılımını son derece arttırdığı görüldü.

Seminerin 2. gününde EQmatica (Hollanda) yazılım ve bilişim uzmanları tarafından aşağıdaki konularda oturumlar gerçekleştirildi. 

Metin Efe (Efe Bilgisayar-İstanbul) EQmatica firmasının tanıtımı ve ingilizcenin bilişimde önemini anlatmıştır.

Beytullah UZEL (Karaman Belediyesi) Yazılım fabrikası (Software Factory) kavramı anlatılmıştır.
Adil Alper DALKIRAN (Inforce Bilgisayar) Visual Studio 2008, .Net Platformu ve C# tanıtılmıştır.
Ali BAKKALOĞLU C#'da örnekler göstermiştir.
 
 
2008 Yılı Faaliyetleri
 
İnternet Erişim Merkezi Açıldı
 
Bilgi İşlem Daire Başkanlığımız kontrolünde, Merkez Kütüphane zemin katında 65 bilgisayar bulunan İnternet Erişim Merkezi öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur.
 

 

Bilgisayar Laboratuvarı Yenilenmesi
Üniversitemiz akademik birimlerinde bulunan bilgisayar laboratuvarları yenilenmiştir.
- Edebiyat Fakültesine 40 bilgisayarlık 1 adet bilgisayar laboratuarı kurulumu yapıldı.
- İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine 120 bilgisayarlık 1 adet bilgisayar laboratuarı kurulumu yapıldı.
- Sağlık Yüksekokuluna 40 bilgisayarlık 1 adet bilgisayar laboratuarı kurulumu yapıldı.
- Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokuluna 40 bilgisayarlık 1 adet bilgisayar laboratuarı kurulumu yapıldı.
- Meslek Yüksekokuluna 40 bilgisayarlık 2 adet bilgisayar laboratuarı kurulumu yapıldı.
- Ermenek Meslek Yüksekokuluna 50 bilgisayarlık 1 adet bilgisayar laboratuarı kurulumu yapıldı.
- Kazım Karabekir Meslek Yüksekokuluna 40 bilgisayarlık 1 adet bilgisayar laboratuarı kurulumu yapıldı.
 
 
Sistem Odası Revizyonu 
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı yeni binasına taşınmasından dolayı sistem odası yeniden düzenlendi. Server ve kenar anahtar kablolamaları yapılarak tüm kablolama yükseltilmiş tavan altına alındı, omurga switch devreye alındı. Üniversitemiz bilgisayar sistem altyapısında bulunan sunucuların kurulum, bakım ve güncelleştirme işlemleri gerçekleştirildi. Sistem odasındaki server, switch, omurga, router ve modem cihazlarını besleyen UPS devreye alındı. Elektrik kablolaması ve faz dengelemesi yenilendi.