Kota / Cihaz Sınırlaması


 

Kablolu/kablosuz ağ kullanımının artması sebebiyle bant genişliği aşılmakta ve yoğun kullanım zamanlarında ağ bağlantısında yavaşlamalar meydana gelmektedir. (Özellikle kullanıcılar gün içinde yüksek miktarda veri transferine neden olacak multimedya indirmelerini açık bırakmaları)  Ağda yavaşlamalara neden olan bu trafik genellikle KMÜ Bilişim Kaynakları Yönergesinde ”İkincil Kullanım” olarak tanımlanmıştır.

Yavaşlığı önlemek ve yerleşkemizde tüm kullanıcılarımızın kablolu/kablosuz ağ için adil kaynak kullanımını sağlamak amacıyla;

Personelimiz günlük sınırsız kota ve 3 cihazda oturum açma
Öğrencilerimiz günlük 5 GB kota ve sadece 1 cihazdan oturum açma hakkı verilmiştir.  
 

Kullanıcıların bant genişliği tüketimini sınırlayarak (kota uygulaması ve tek cihaz kullanımı), ağ kaynaklarının birkaç kişi tarafından haksız yere aşırı miktarda kullanılması engellenmekte, ağın diğer kullanıcılar için daha işlevsel hale gelmesi sağlanmaktadır. 

Bu bağlamda kullandığınız cihaza aşağıdaki uyarı mesajlar gelmektedir.  

 

· Birden fazla cihazdan bağlantı yapamazsınız. Aktif olan cihazınızdan (cep telefonu, pc vb.) çıkış yapmanız gerekmektedir. ( Başka cihaz açıkken tekrar giriş denemesi) 

· Günlük kotanızı doldurdunuz, bir sonraki güne kadar internet kullanımınız engellenmiştir. (Kota aşıldığı zaman )

 

Öğrencilerimizin kota uygulaması ve tek cihaz kullanımı ile ilgili problemler için Bilgi İşlem Daire Başkanlığına şahsen başvurmaları gerekmektedir.